Elvált szülők új párkapcsolatban

Szülőcsoport

Szülőcsoport 

Amikor válás után eljutunk odáig, hogy végre nyissunk az új párkapcsolatra, és már nemcsak flörtölni, nemcsak ismerkedni szeretnénk, hanem ténylegesen tartós kapcsolatot tervezünk, egy csomó félelmünkkel kell megküzdenünk a jövővel kapcsolatban: hogy fognak kijönni az új partnerrel a gyerekek; mi lesz, ha minket nem fogadnak el az ő gyerekei; ki fog nevelni, ki mibe szólhat bele; hogy fog reagálni az ex az új családi felállásra; mi lesz, ha szándékosan keresztbe tesz majd a kapcsolattartásoknál; mi van, ha a gyerekek sérülnek a sok elvárás és változás közben; mi lesz, ha az én kapcsolatom is sérül velük, mert nem tudok rájuk úgy figyelni... stb., stb... 

De tapasztalatok szerint nagyon jól el tudjuk nyomni ezeket a szorongásainkat, és belevágunk a közepébe, mondván, minden meg fog oldódni a maga idejében. Általában alaposan túlóvatoskodjuk azt, amire nem lenne szükség (pl. az új partner bemutatását a gyerekeknek), és teljesen átsiklunk az olyan létfontosságú tényezőkön, mint pl. kinek mi lesz a szerepe az új felállásban.

Ezekre a kérdésekre vonatkozóan elérhető már néhány jó szakkönyv magyarul (ezekről részletesen is írok a Blogomon, itt), ám ezeket vagy nem olvassa el a pár mindkét tagja, és nem tudják megbeszélni, megvitatni, vagy nem sikerül átültetni az életükbe. Ez teljesen érthető, hiszen minden család más, a mozaikcsaládban pedig hatványozottan vannak jelen a sokfelől eredő hatások, elvárások, "érzelmi nyomógombok". Ugyanakkor van néhány terület, amelyek működését, dinamikáját megismerve, és a megfelelő feladatokkal, kérdésekkel átforgatva a saját családi életünkbe megelőzhetők a későbbi nagy elakadások, sérülések.

 

A szülőcsoport azért hatékony, mert 

  • kis létszámú, ezért családias, bizalmas légkörű, van idő az egyéni helyzetekre
  • a sorsközösség révén megerősítést ad a hasonló nehézségek megélésében
  • a személyesség mellett jócskán ad elméleti ismereteket is támogatásként
  • a saját életbe való beforgatást a célzott feladatok, kérdések segítik, alkalomról alkalomra.

 

Kiknek jó választás a szülőcsoport?

Azoknak, akik:

- szeretnének tudatosan, magabiztosan belevágni a közös, mozaikcsaládos életbe

- vagy már bele is vágtak, de szembekerültek néhány kérdéssel a külső-belső kapcsolatok tekintetében

- szeretnék megelőzni azokat a nehézségeket, amelyek a felkészülés révén elkerülhetők a családtagok egymáshoz való viszonyulásában (mozaikgyerekek, mozaikszülők kapcsolódása, kirekesztettségérzés, stb.)

- egyértelműen elkötelezettek a belső fejlődés iránt, mert csak ezáltal lehet új szintre kerülni egy új családban is.

- szeretik meghallgatni mások tapasztalatait, és ők sem zárkóznak el a sajátjaik megosztásától (bár ez sosem elvárás).

 

Fő témakörök

  1. Párkapcsolati egyensúly és szerepeink
  2. A közös családi értékrendszer kialakítása
  3. Az exek
  4. Kapcsolat egymás gyermekeivel, a kívülállóság elkerülése
  5. A mozaikgyerekek kapcsolatának támogatása

A félelmek, bizonytalanságok témáját minden alkalommal érintjük, és dolgozunk az önbizalom- és kompetencianövelésen. Szükség szerint egy-két pluszalkalommal és témával bővülhet a folyamat, ha a csoport igényli.

Szülőcsoport 5-8 pár esetén indul. 

 

Itt tudsz jelentkezni