Elvált szülők új párkapcsolatban

Rólam

Baranyai Szilvia vagyok, mozaikmentor. 

Én találtam ki ezt, az elsőre talán fura, idegenül ható megnevezést, mert azt hiszem ez tükrözi legjobban a hozzáállásomat a formálódó mozaikcsaládok megsegítésében: kísérem, támogatom a hozzám fordulókat a válás utáni újrakezdésükben, mozaikosságuk kialakításában, hogy minél nagyobb összhangot érjenek el ebben a sokszereplős műfajban.

Magam is megéltem, majd feldolgoztam a válásból fakadó veszteség- és kudarcélményt, az egyszülős élet során olykor rám törő tehetetlenségérzést és a gyerekneveléssel kapcsolatos kétségeket, majd az újrakezdés bizonytalanságait, az elköteleződés nehézségeit. A férjemnek két, nekem egy nagy lányom van a korábbi házasságból, és  van egy közös kicsink is. Bőven volt alkalmunk megtapasztalni a mozaikcsaládok fejlődéstörténetének sajátos állomásait. Az összecsiszolódásnak sok-sok örömteli pillanata volt, de álszentség lenne azt állítani, hogy nem voltak mélypontok. Amikor Fischer Eszternek, az első  hazai mozaikcsalád-szakkönyv szerzőjének elmeséltem a kezdetek kezdetén, hogy milyen klasszul vettük az első kihívásokat, bölcsen annyit mondott, ez giccsesen szép. Nemsokára megértettem miért mondta ezt.

Nem voltak mintáim, nem voltak kapaszkodóim, amelyek irányt mutattak volna. Így hát elkezdtem keresni őket. Aztán ahogy egyre több információt találtam, egyre több szakkönyvet elolvastam, kezdett tisztulni a kép, és kezdtem megnyugodni. Az ismeretek által tudatosabbá váltam, megértettem, hogy az új családunk kapcsolatait milyen hatások, összefüggések befolyásolják, s ez segített helyre tennem az elvárásaimat, a megfelelési kényszeremet, de az önértékelésemet is, amely a válás során megtépázódott.

Azóta elvégeztem a családkonzulensi képzést, amelynek egyik legfőbb hozadéka az a megközelítés, hogy a családot mint rendszert kell szemlélni, amelyben mindenki hat mindenkire. Nincs bűnbak, nincs egyetlen valaki, aki mindenről tehet, ha valami nem jól működik a családban, hanem fontos tudatosítanunk, hogy a viselkedésünkkel, kommunikációnkkal kölcsönösen hatással vagyunk egymásra. A viselkedésünket pedig nagyban befolyásolja, milyen viszonyban vagyunk a múltunkkal, a múltbeli élményeinkkel, legyenek azok a régmúltban gyökerezők vagy a közelmúltból fakadók. 

Ezeket a hatásokat fontos megvizsgálni akár a magunk életében, akár a párunkéban, akár a gyerekeinkében, sőt némiképp az exünkében is, ha szeretnénk tisztábban látni, megérteni a jelenlegi helyzetet, majd változtatni azon.

A munkám során a tisztánlátás és a tudatosítás elősegítésén dolgozom a hozzám fordulókkal, amelynek eredményeképp egyre világosabbá válik számukra, mi miért történhet (az esetleges feltételezésekkel ellentétben), és hogy lehetne új irányt adni a folyamatoknak. Célom, hogy aki válása után új esélyt szeretne magának és a gyermekének, megkapja az összes fontos ismeretet az újrakezdés sikeréhez, és ne akadjon el olyasmin, ami megelőzhető lett volna. Az egyik legfontosabb törvényszerűség ezzel kapcsolatban, hogy a mozaikcsaládot nem működtethetjük úgy, mint a hagyományost, ugyanakkor hiba lenne minden felmerülő nehézséget a mozaikossággal magyarázni, és esetleg idejekorán feladni a közös jövőt. 

Mind a mozaikosságra felkészítő mentori munka, mind a nehézségek, problémák feloldását segítő családkonzultációs tevékenység egy közös, együttműködésen alapuló folyamat, ami befektetést igényel: elszántságot, belső munkát és kitartást. Ezt készíti elő a blogom és a Facebook-oldalam, amelyet szeretettel ajánlok figyelmedbe, mielőtt úgy döntenél, felkeresel. Kérlek, olvass, tájékozódj, hogy minél tisztábban lásd, mi is lehet a nehézséged eredete, hogy aztán együtt dolgozzunk a megoldásán. 

Tanulmányaim:

Családkonzulens (Wesley János Lelkészképző Főiskola)

Érzelmekre Fókuszáló Párterápia (EFT Alapítvány és Magyar Családterápiás Egyesület)

150 órás családterápiás önismeret (Magyar Családterápiás Egyesület)

Bibliotréning (Pázmány Péter Katolikus Egyetem)

Magyar nyelv és irodalom szak (Károli Gáspár Református Egyetem)

Várlak szeretettel!