Néhány alapvetés
Nem mondok újat azzal, hogy ma Magyarországon minden második házasság válással végződik. Ez elég riasztó adat, amely mögött hús-vér emberek: felnőttek és sok esetben gyerekek, sorsok, érzések, kapcsolatok és azok kusza szálai találhatók. Nem nagyon van olyan ember, akinek környezetében ne lenne elvált ismerős, rokon, vagyis rengetegen érintettek.
Mi lesz velük, hogy tudnak továbblépni, újra nyitni, bízni, kötődni? Mintát adni és kapni a párkapcsolat és a családi élet működésére? A sebzettség egyénenként változó mértékű, de az biztos, hogy elkerülhetetlen. Mégis: az, hogy volt párkapcsolatunk, ami bár tönkrement, azt erősíti meg, hogy az embernek szüksége van társra, „jóban-rosszban”-partnerre, és ezzel együtt, hogy: nem áll meg az élet a kudarccal. Tovább kell lépni, tovább is fogunk lépni – de kérdés, hogyan, hová, kivel, s nem utolsó sorban, ha gyermekünk is van: kikkel?
A mozaikcsalád genezise valahol itt, ennél a kérdésnél kezdődik, függetlenül attól, hogy a válás után közvetlenül, vagy egy vagy öt év múlva merül fel. Egy elképesztő túlélő kalandról van szó többedmagaddal egy idegen országban, olyan távoli vidéken, amelynek ismeretlensége vonz, de kételyeket is ébreszt, elbizonytalanít. Akik veled tartanak ezen az úton, legalább annyira elveszettnek érezhetik magukat, mint te, aki utastársadul választottad őket. És lázadhatnak is ellene, ha az ígért-remélt élmények helyett sokkal inkább újra és újra megugrandó akadályokkal, kincsek helyett taposóaknákkal vannak körülvéve.
Mennyivel könnyebb lenne ez a – jó reménység szerint immár életre szóló – utazás, ha már a válás folyamatában kapnánk útravalót a gyermekeinkkel való jövendő zökkenőmentes kapcsolattartáshoz, a leendő exünktől történő egészséges leváláshoz, a közös gyermek közös neveléséhez, gondozásához, amely során megmaradhat gyermekünknek, s mi megmaradhatunk szüleinek ahelyett, hogy méltatlan felnőtt háború kéretlen harceszközei lennénk… És az újrakezdés extráiról még nem is szóltunk: más fészekből érkező fiókák, csalódott exek, hétköznapi káosz az ebédlőasztalnál, kiszámíthatatlanság, stb, stb, stb...
Ez az útravaló készen áll, és egy részét le is tölteheted, hogy már most elkezdjetek pároddal felvérteződni a közös utatokhoz. Hasznos időtöltést kívánok hozzá!
Az újrakezdés mérföldkövei
Az újrakezdés nem az új kapcsolat keresésével vagy netán megtalálásával kezdődik, hanem nagyjából a válást követően - ahogy lezárod, ahogy megéled, ahogy a gyermekedhez viszonyulsz ebben az érzékeny időszakban, egészen addig, amíg készen nem állsz az új partnerrel való érzelmi kapcsolódásra. Íme a fontosabb mérföldkövek:
Ha szeretnél további ismereteket az összeköltözésről és a mozaikcsaláddá válás gyakorlati kérdéseiről a saját kapcsolatodra vonatkozóan, keress valamelyik elérhetőségen a Kapcsolat menüpont alatt.
Videó (43 p)
Felépülés a párkapcsolati veszteségből: a válásból, özvegyülésből, és ahogy a gyermekeinknek is a legjobban segíthetünk, valamint néhány gondolat az újrakezdésről
A mozaikcsalád veszteségből születik. Legyen a család felbomlásának oka válás vagy özvegyülés, mindenképpen hiány keletkezik a családrendszerben, űr a szívekben, amelynek feloldása a gyászfolyamaton keresztül történik. Csak ha ezt az utat bejártuk, érdemes új kapcsolatba kezdenünk. Ez a feltétele annak, hogy képesek legyünk újra a nyitásra, befogadásra, és mindannak a megélésére, amire a kapcsolatunk felbomlását megelőzően vágytunk.
Ha úgy érzed, neked is van még dolgod a válásod feldolgozása terén, ha nehezen nyitsz egy új kapcsolatra, bár vágynál rá, ha kíváncsi vagy, mivel segítheted a gyerkőcödet is ebben a nehéz időszakban, akkor számodra is érdekes lehet az erről szóló, kb. 45 perces előadásom.
Ebben a videóban bemutatom azt a folyamatot, amely a párkapcsolati veszteségtől az egyszülős élethelyzeten át az újrakezdésig, új család alapításáig tart, s mindezt olyan szempontból, hogy mik azok a sajátosságok, amelyekre a veszteségfeldolgozásnál és az új kapcsolat kialakításánál ügyelni érdemes, hiszen kihat a következő párkapcsolatunk, mozaikcsaládunk jövőjére, ezzel együtt a gyermekeinknek átadott mintáinkra is.