Elvált szülők új párkapcsolatban

Hogy mondjam el

Ezt a kiadványt azért készítettem el, hogy segítséget, új információkat, új szempontokat nyújtsak beszélgetéseitekhez, amikor ez a fura családforma, a mozaikcsalád kerül szóba, amiben Ti is éltek gyermeke(i)tekkel.

Czernák Eszter írt egy remek kisregényt a 6-10 éves korosztály részére Kedves Apu! Egy mozaikcsalád mindennapjai címmel, amelyet elolvastam, és ezen a felületen ismertettem, ajánlottam a mozaikcsaládban élők számára. 

Ehhez a regényhez készítettem egy rövid, olvasmányos kiadványt, amelyben a mozaikcsaládos lét fontosabb állomásairól, helyzeteiről, nehézségeiről találhattok hasznos ismereteket. Úgy hiszem, ezeken keresztül jobban megérthetitek ennek a családformának a sajátosságait, ezáltal pedig felkészültebbek lehettek egyes helyzetekben (pl. összeköltözés, közös szabályok kialakítása stb.)

A kiadvány fő célja mégis, hogy beszélgetésötleteket adjon, amelyekkel a gyerkőcötöknek segíthettek a téma feldolgozásában, s így személyes bizonytalanságai, gondjai tisztázásában, megoldásában.

 

Sorra veszi az egyes fejezetek azon témáit, amelyek kérdéseket ébreszthetnek a gyermekben, és a történésekhez kapcsolódva ad tippeket, hogy milyen kérdéssel és milyen irányba érdemes a beszélgetéseket elvinni, hogy azok hasznosak legyenek. Hiszem, hogy ezzel elősegíthetjük, hogy a mozaikcsaládba kerülő gyerekek könnyebben megbarátkozzanak kéretlen helyzetükkel, amely még ha tündéri felnőttek által is lett, mégiscsak a természetes, megszokott családi közegüknek egy mesterséges folytatása, amihez alkalmazkodniuk kell. Ez nem könnyű feladat sem gyerek, sem felnőtt részére, de egy kis segítséggel elejét vehetjük néhány tipikusnak mondható nehézségnek.

 
A kiadvány a lenti linken tölthető le (nyomtatható változatban), és azoknak is ajánlom, akik a Kedves Apu! kisregényt nem olvasták, mert a mű ismerete nélkül is bőven kaphatnak ötleteket a gyerkőcükkel történő beszélgetésekhez, és a sajátos családformájukból fakadó nehézségek kezeléséhez.
 
És miért fontos ez? Mert ennek a családformának kell egy pár év, hogy bejáratódjon, "felpörögjön". Ha sodródunk, és a gyerekeinknek sem tudunk működőképes, az egész családot előrevivő segítséget adni az új családtagok és családi szabályok elfogadásában, akkor a törvényszerűen jelentkező problémák eláraszthatnak, és hajlamosak lehetünk hamarabb feladni az új család eszményét, mint hogy megtegyünk érte minden tőlünk telhetőt.